Wysokie - Kościół pw. św. Michała Archanioła

Ołtarz główny

Po drugiej wojnie światowej wymieniono mensę ołtarzową dzięki funduszom przekazanym przez braci Tadeusza i Andrzeja Hałasów z Wysokiego. Obrazy w ołtarzu namalował W. Turewicz. Ołtarz drewniany, przyścienny, architektoniczny jednokondygnacjowy, pięcioosiowy ze zredukowaną mensą, swym kształtem nawiązujący do przekroju gotyckiego kościoła. Zasadniczą część ołtarza stanowi nastawa, na osi której płytka, zamknięta ostrołukową niszą z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej w szerokiej, złoconej ramie. Szczyt ramy wieńczy uskrzydlona głowa anielska. Ta część nastawy ujęta jest dwoma wiązkami kanelowych kolumn, zwieńczonych pinaklami z żabkami. Na zasuwiee umieszczony jest obraz świętego Michała Archanioła. Wnękę ołtarzową poprzedza tabernakulum ośmioboczne, ze ściankami artykułowanymi ostrołukowo zamkniętymi blendami, zwieńczony attyka z niewielkimi pinaklami z żabkami. Centralna część nastawy flankowana jest ostrołukowo zamkniętymi wnękami, w których ustawione są pełnopostacieowe rzeźby przedstawiające świętego Mikołaja i świętego Kazimierza, osadzone na cokołach. Zewnętrzne skraje wnęk podkreślone są czworobocznymi kolumnami, zwieńczonymi pinaklami z żabkami. Skrajne osie nastawy ołtarzowej wyznaczają drzwi, zamknięte ostrołukowymi szczytami, z kwiatonem na osi oraz krawędziami pokrytymi dekoracją w formie uschniętej  wici roślinnej. W zwieńczeniu ołtarza rzeźba przedstawiająca świętego Kazimierza Królewicza, flankowana dwoma postaciami stojących aniołów z rozpostartymi skrzydłami. Wnęki, w których osadzone są rzeźby, zaakcentowane pinaklami z żabkami.

Ołtarz główny

Nazwa/tytułOłtarz główny
Rodzajołtarz
Czas powstania1913/1914
Stylneogotyk
Autor/wytwórcaWarsztat Turewicza, złocenia – złotnicy warszawscy
Materiałdrewno dębowe, złocenia, snycerka
Technikatechniki rzeźbiarskie, snycerskie
Wymiary900 cm x 560 cm x 140 cm
WłaścicielParafia rzymsko-katolicka p.w. św. Michała Archanioła w Wysokiem
Informacja o uregulowaniu autorskich praw majątkowychParafia rzymsko-katolicka p.w. św. Michała Archanioła w Wysokiem
OpisPo drugiej wojnie światowej wymieniono mensę ołtarzową dzięki funduszom przekazanym przez braci Tadeusza i Andrzeja Hałasów z Wysokiego. Obrazy w ołtarzu namalował W. Turewicz. Ołtarz drewniany, przyścienny, architektoniczny jednokondygnacjowy, pięcioosiowy ze zredukowaną mensą, swym kształtem nawiązujący do przekroju gotyckiego kościoła. Zasadniczą część ołtarza stanowi nastawa, na osi której płytka, zamknięta ostrołukową niszą z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej w szerokiej, złoconej ramie. Szczyt ramy wieńczy uskrzydlona głowa anielska. Ta część nastawy ujęta jest dwoma wiązkami kanelowych kolumn, zwieńczonych pinaklami z żabkami. Na zasuwiee umieszczony jest obraz świętego Michała Archanioła. Wnękę ołtarzową poprzedza tabernakulum ośmioboczne, ze ściankami artykułowanymi ostrołukowo zamkniętymi blendami, zwieńczony attyka z niewielkimi pinaklami z żabkami. Centralna część nastawy flankowana jest ostrołukowo zamkniętymi wnękami, w których ustawione są pełnopostacieowe rzeźby przedstawiające świętego Mikołaja i świętego Kazimierza, osadzone na cokołach. Zewnętrzne skraje wnęk podkreślone są czworobocznymi kolumnami, zwieńczonymi pinaklami z żabkami. Skrajne osie nastawy ołtarzowej wyznaczają drzwi, zamknięte ostrołukowymi szczytami, z kwiatonem na osi oraz krawędziami pokrytymi dekoracją w formie uschniętej wici roślinnej. W zwieńczeniu ołtarza rzeźba przedstawiająca świętego Kazimierza Królewicza, flankowana dwoma postaciami stojących aniołów z rozpostartymi skrzydłami. Wnęki, w których osadzone są rzeźby, zaakcentowane pinaklami z żabkami.