Wysokie - Kościół pw. św. Michała Archanioła

Ołtarz boczny – lewy

Obraz umieszczony w ołtarzu - zapewne przeniesiony został z cerkwi prawosławnej, jak można domniemywać na podstawie pokrywających go napisów cyrylicą. Pierwotnie na mensie ołtarza stało tabernakulum, obecnie niezachowane. Ołtarz drewniany, przyścienny, architektoniczny, jednokondygnacjowy, trójosiowy. Mensa nieco wysunięta, z trójdzielnym antepedium, na osi którego dekoracja w formie czteroliścia ujętego  blendami. Predella ołtarzowa w uproszczonej formie, zredukowana do niemal płaskiej ścianki, łączącej mensę z nastawą. Na osi retabulm znajduje się ostrołukowo zamknięta wnęka, w której umieszczony jest obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, zapewne przeniesiony z bliżej nieznanej cerkwi prawosławnej. Dolna krawędź wnęki wyznacza fryz z ostrołukowo zamkniętych arkadek. Część centralna retabulum flankowana jest skrzydłami pokrytymi dekoracją w formie ostrołukowych blend. Podłucza wnęki oraz skrzydeł podkreślone są fryzem arkadowym. Zwieńczenie ołtarza w kształcie wysmukłej, ażurowej wierzy, ujętej schodkowo, opadającą pseudoattyką artykułowana czworobocznymi pinaklami.

Ołtarz boczny – lewy

Nazwa/tytułOłtarz boczny – lewy
Rodzajołtarz
Czas powstania1928 rok
Stylneogotyk
Autor/wytwórcaTurowski?
Materiałdrewno dębowe, snycerka
Technikadrewno dębowe, snycerka
Wymiary650 cm x 260 cm x 90 cm
WłaścicielParafia rzymsko-katolicka p.w. św. Michała Archanioła w Wysokiem
Informacja o uregulowaniu autorskich praw majątkowychParafia rzymsko-katolicka p.w. św. Michała Archanioła w Wysokiem
OpisObraz umieszczony w ołtarzu - zapewne przeniesiony został z cerkwi prawosławnej, jak można domniemywać na podstawie pokrywających go napisów cyrylicą. Pierwotnie na mensie ołtarza stało tabernakulum, obecnie niezachowane. Ołtarz drewniany, przyścienny, architektoniczny, jednokondygnacjowy, trójosiowy. Mensa nieco wysunięta, z trójdzielnym antepedium, na osi którego dekoracja w formie czteroliścia ujętego blendami. Predella ołtarzowa w uproszczonej formie, zredukowana do niemal płaskiej ścianki, łączącej mensę z nastawą. Na osi retabulm znajduje się ostrołukowo zamknięta wnęka, w której umieszczony jest obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, zapewne przeniesiony z bliżej nieznanej cerkwi prawosławnej. Dolna krawędź wnęki wyznacza fryz z ostrołukowo zamkniętych arkadek. Część centralna retabulum flankowana jest skrzydłami pokrytymi dekoracją w formie ostrołukowych blend. Podłucza wnęki oraz skrzydeł podkreślone są fryzem arkadowym. Zwieńczenie ołtarza w kształcie wysmukłej, ażurowej wierzy, ujętej schodkowo, opadającą pseudoattyką artykułowana czworobocznymi pinaklami.