Kłodnica - Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

Stacje drogi krzyżowej

przeniesione ze starego kościoła zbudowanego w 1929 r., do nowego powstałego w latach 1993. Stacje w górnej części ściany nawy kościoła; w technice oleodruku, w prostych drewnianych ramkach, pod szkłem. Droga Krzyżowa Chrystusa przedstawiona w formie 14 stacji obrazujących najważniejsze momenty w czasie marszu na Golgotę, od wydania wyroku przez Piłata, do złożenia ciała Chrystusa w grobie. Sceny początkowe cechuje ekspresja i dynamizm; w końcowych scenach na twarzach maluje się rozpacz i ból. Chrystus niosący krzyż ubrany w czerwoną suknię i niebieski obszerny płaszcz. Szaty postaci towarzyszących, w tym Maryi Matki Chrystusa, świętej Weroniki, świętego Jana, świętego Józefa w wyrazistych jaskrawych tonacjach z dominacją błękitów, czerwieni, zieleni, brązów. W scenach końcowych Chrystus ukazany z nagim ciałem okrytym białym prześcieradłem. Postacie i sceny ukazane na tle schematycznego krajobrazu.

Obraz Chrzest Chrystusa w Jordanie

Obraz prostokątny w drewnianych złoconych ramach. Umieszczony na ścianie północnej pod łukiem tęczowym. Przedstawia scenę udzielenia chrztu Jezusowi w rzece Jordan przez Jana zwanego później Chrzcicielem. Chrystus jako młodzieniec stoi w płytkiej wodzie rzeki ukazanej frontalnie, z szeroko rozłożonymi rękami, przepasany białym prześcieradłem, zawiązanym z prawej strony. Wokół głowy świetlisty nimb. Z lewej strony na kamieniu ustawiony odziany w wielbłądzią skórę i czerwoną szatę święty Jan Chrzciciel, polewając prawą ręką głowę Chrystusa, w lewej trzyma wysoki krzyż. Nad głową Chrystusa gołębica w glorii - jako symbol zesłania Ducha Świętego. Przedstawienie mało realistyczne w sposobie opracowania sceny, modelunku postaci i kolorystyce, posiada cechy malarstwa naiwnego realizmu.

Konfesjonał

Konfesjonał przeniesiony z drewnianego kościoła zbudowanego w 1929 r. Konfesjonał drewniany, na niskim podeście, z obudowana częścią środkową, wysuniętą do przodu, ujęte od tyłu wysokim zapleckiem. Po bokach klęczniki ograniczone ściankami z dekoracją o wykroju walutowym. Część środkowa i boczne dwukondygnacyjne, dzielone gzymsami. Na osi u dołu jednoskrzydłowe płycinowe drzwiczki, wyżej drzwiczki dwuskrzydłowe o wykroju ostrołukowym z dekoracją monogramu w marii, jezusa chrystusa ujęte po bokach słupkami zwieńczonymi gzymsami. Boczne ścianki części środkowej z kratką do spowiedzi, u góry zamknięte wykrojem półkoliście wklęsłym. Zaplecek wysoki zwieńczony gzymsem wspartym na walutowych konsolkach w górnej części ścianek bocznych.