Bychawka - Kościół pw. Wszystkich Świętych

Puszka mszalna

Fundacja Jana Michaylowicza. Na kolistej, wypukłej stopie o sprofilowanym cokole nodus w kształcie wazonu typu krater. Czasza półjajowata, o szeroko rozchylonym wylewie, w ażurowym koszu. Pokrywa kopulasta, wklęsło-wypukła, zakończona granulą. Na stopie i koszu owalne medaliony z przedstawieniem Męki Pańskiej oraz postaciami Chrystusa, Marii, świętego Jana Chrzciciela i emblematem krzyża (czasza). Na plastyczną dekorację stopy składają się głowy uskrzydlone pośród palmet pierzastych. Kosz wycinany w motyw łuski rybiej. Cokół pokrywy zdobi wieniec łozy winnej oraz akant typu mollis. Pod wylewem mocno wytarta punca imienna złotnika, data 1860, próba srebra 84 i punca miejska Petersburga ( skrzyżowane kotwice). We wnętrzu czaszy patena ruchoma` na zawiasy. Na patenie napis grawerowany: „Sprawił ks. Jan Michayłowicz, dnia 15 października 1860 roku, w dzień chrztu Jadwigi Rochland, córki Kollatora”.