Kłodnica - Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

Stacje drogi krzyżowej

Nazwa/tytuł obiektuStacje drogi krzyżowej
Czas powstanialata trzydzieste XX wieku
Stylbez wyraźnych cech stylowych.
Autor/wytwórcaNieznany
Materiałdeska
Technikaw technice oleodruku.
Wymiary105 cm x 65 cm
Właściciel obiektuParafia rzymsko-katolicka p.w. Najświętszego Serca Jezusowego
Informacja o uregulowaniu autorskich praw majątkowychParafia rzymsko-katolicka p.w. Najświętszego Serca Jezusowego
Opisprzeniesione ze starego kościoła zbudowanego w 1929 r., do nowego powstałego w latach 1993. Stacje w górnej części ściany nawy kościoła; w technice oleodruku, w prostych drewnianych ramkach, pod szkłem. Droga Krzyżowa Chrystusa przedstawiona w formie 14 stacji obrazujących najważniejsze momenty w czasie marszu na Golgotę, od wydania wyroku przez Piłata, do złożenia ciała Chrystusa w grobie. Sceny początkowe cechuje ekspresja i dynamizm; w końcowych scenach na twarzach maluje się rozpacz i ból. Chrystus niosący krzyż ubrany w czerwoną suknię i niebieski obszerny płaszcz. Szaty postaci towarzyszących, w tym Maryi Matki Chrystusa, świętej Weroniki, świętego Jana, świętego Józefa w wyrazistych jaskrawych tonacjach z dominacją błękitów, czerwieni, zieleni, brązów. W scenach końcowych Chrystus ukazany z nagim ciałem okrytym białym prześcieradłem. Postacie i sceny ukazane na tle schematycznego krajobrazu.