Kłodnica - Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

Obraz Chrzest Chrystusa w Jordanie

obraz

Obraz prostokątny w drewnianych złoconych ramach. Umieszczony na ścianie północnej pod łukiem tęczowym. Przedstawia scenę udzielenia chrztu Jezusowi w rzece Jordan przez Jana zwanego później Chrzcicielem. Chrystus jako młodzieniec stoi w płytkiej wodzie rzeki ukazanej frontalnie, z szeroko rozłożonymi rękami, przepasany białym prześcieradłem, zawiązanym z prawej strony. Wokół głowy świetlisty nimb. Z lewej strony na kamieniu ustawiony odziany w wielbłądzią skórę i czerwoną szatę święty Jan Chrzciciel, polewając prawą ręką głowę Chrystusa, w lewej trzyma wysoki krzyż. Nad głową Chrystusa gołębica w glorii - jako symbol zesłania Ducha Świętego. Przedstawienie mało realistyczne w sposobie opracowania sceny, modelunku postaci i kolorystyce, posiada cechy malarstwa naiwnego realizmu.

obraz

Nazwa/tytuł obiektuObraz Chrzest Chrystusa w Jordanie.
Rodzajobraz
Czas powstaniapierwsze ćwierćwiecze XX wieku
Stylludowy
Autor/wytwórcaNieznany
Materiałolej na płótnie
Technikaolej na płótnie
Wymiary210 cm x 95 cm.
Właściciel obiektuParafia rzymsko-katolicka p.w. Najświętszego Serca Jezusowego
Informacja o uregulowaniu autorskich praw majątkowychParafia rzymsko-katolicka p.w. Najświętszego Serca Jezusowego
Opisobraz prostokątny w drewnianych złoconych ramach. Umieszczony na ścianie północnej pod łukiem tęczowym. Przedstawia scenę udzielenia chrztu Jezusowi w rzece Jordan przez Jana zwanego później Chrzcicielem. Chrystus jako młodzieniec stoi w płytkiej wodzie rzeki ukazanej frontalnie, z szeroko rozłożonymi rękami, przepasany białym prześcieradłem, zawiązanym z prawej strony. Wokół głowy świetlisty nimb. Z lewej strony na kamieniu ustawiony odziany w wielbłądzią skórę i czerwoną szatę święty Jan Chrzciciel, polewając prawą ręką głowę Chrystusa, w lewej trzyma wysoki krzyż. Nad głową Chrystusa gołębica w glorii - jako symbol zesłania Ducha Świętego. Przedstawienie mało realistyczne w sposobie opracowania sceny, modelunku postaci i kolorystyce, posiada cechy malarstwa naiwnego realizmu.