Puszka mszalna

Kolista, sprofilowana, lekko wypukła stopa o wierzchu podniesionym stożkowo. Nodus jajowaty. W zwieńczeniu trzonu pękaty  dzbanuszek. Czasza półkolista, zdobiona podobnie jak nodus w trzy, uskrzydlone głowy aniołów. Pokrywa kopulasta. Półwałkowa cokoły stopy i pokrywy zdobi ornament uskrzydlonych głów pośród rezerw i taśm łamanych faliście. Podobne taśmy zdobią wierzch stopy, układając się w motywy sercowo i ceowe. Motywy ceowe występują  naprzemiennie z uskrzydlonymi głowami na nodusie i czaszy. Uchwyt pokrywy w kształcie hierogramu Jezusa w mandorli. Całość złocona.

Puszka mszalna

Nazwa/tytułPuszka mszalna
Rodzajnaczynie liturgiczne
Czas powstaniadrugie ćwierćwiecze XVII wieku
Stylbarok wczesny
Materiałsrebro trybowane, złocone, część. odlew.
Technikasrebro trybowane, złocone, część. odlew.
Wymiary27/31 cm x stopa 12,3 cm
OpisKolista, sprofilowana, lekko wypukła stopa o wierzchu podniesionym stożkowo. Nodus jajowaty. W zwieńczeniu trzonu pękaty dzbanuszek. Czasza półkolista, zdobiona podobnie jak nodus w trzy, uskrzydlone głowy aniołów. Pokrywa kopulasta. Półwałkowa cokoły stopy i pokrywy zdobi ornament uskrzydlonych głów pośród rezerw i taśm łamanych faliście. Podobne taśmy zdobią wierzch stopy, układając się w motywy sercowo i ceowe. Motywy ceowe występują naprzemiennie z uskrzydlonymi głowami na nodusie i czaszy. Uchwyt pokrywy w kształcie hierogramu Jezusa w mandorli. Całość złocona.