Zakrzówek - Kościół pw. św. Mikołaja

Nazwa/tytułTabernakulum
Rodzajtabernakulum
Czas powstaniapo połowie XIX wieku
Stylklasycyzm z elementami nawiązującymi do baroku
Materiałdrewno rzeźbione, polichromowane, złocone
Technikadrewno rzeźbione, polichromowane, złocone
Wymiary145 cm x 145 cm
WłaścicielParafia rzymsko - katolicka p.w. św. Mikołaja w Zakrzówku
Informacja o uregulowaniu autorskich praw majątkowychParafia rzymsko - katolicka p.w. św. Mikołaja w Zakrzówku
OpisTabernakulum architektoniczne, trójosiowe. Szafka założona na ośmioboku, zamknięta gzymsem z ząbkowaniem, części boczne z lustrami flankowanymi, złoconymi kolumienkami. Po bokach szafki dwie rzeźby klęczących aniołków. Nad częściami bocznymi - ażurowa dekoracja utworzona z wolut i liści akantu. Podstawa wysoka, także trójosiowa, zmontowano nową szafką, części boczne dekorowane kampanullamii, liśćmi i wstęgami. Po bokach woluty. Całość wieńczy rzeźba Pelikana karmiącego małe. Tabernakulum polichromowane – cieliste, z imitacją złoceń elementów dekoracyjnych.