Targowisko - Kościół pw. św. Tomasza Becketa

Puszka

Z fundacji Anny Poniatowskiej -  właścicielki wsi Andrzejów w ordynacji Zamoyskich. Stopa kolista z wydatną gryzą, w dolnej części wypukła z uskokiem, wyżej wysmukła. Na całej powierzchni dekorowana obiegającym wokół ornamentem. Nodus gruszkowaty, pokryty stylizowanymi liśćmi akantu. Czasza półkolista, lekko spłaszczona z wywiniętym brzegiem, wzdłuż którego poniżej grawerunek z tekstem: Anna z Andrzejowa Poniatowska, oraz Herb Nałęcz". Pokrywka kopulastą na wysokim, wydatnym, wydzielonym cokoliku. Wierzch spłaszczony, zwieńczony sceną Ukrzyżowania z Chrystusem na krzyżu,  a łukowo rozszerzonych ramionach i stojącymi poniżej: barankiem, Matką Boską i świętym Józefem.

Puszka

Nazwa/ tytułPuszka
Rodzajnaczynie liturgiczne
Czas powstaniaXVIII wiek
Stylz uzyciem form regencyjnych
Autor/wytwórcanieznane
Materiałmetal, stop miedzi,srebrzone, złocone
Technikatechniki złotnicze
Wymiary35 cm, stopa 12 cm
WłaścicielParafia rzymsko - katolicka p.w. św. Tomasza z Centerbery i św. Małgorzaty w Targowisku
Informacja o uregulowaniu autorskich praw majątkowychParafia rzymsko - katolicka p.w. św. Tomasza z Centerbery i św. Małgorzaty w Targowisku
OpisZ fundacji Anny Poniatowskiej - właścicielki wsi Andrzejów w ordynacji Zamoyskich. Stopa kolista z wydatną gryzą, w dolnej części wypukła z uskokiem, wyżej wysmukła. Na całej powierzchni dekorowana obiegającym wokół ornamentem. Nodus gruszkowaty, pokryty stylizowanymi liśćmi akantu. Czasza półkolista, lekko spłaszczona z wywiniętym brzegiem, wzdłuż którego poniżej grawerunek z tekstem: Anna z Andrzejowa Poniatowska, oraz Herb Nałęcz". Pokrywka kopulastą na wysokim, wydatnym, wydzielonym cokoliku. Wierzch spłaszczony, zwieńczony sceną Ukrzyżowania z Chrystusem na krzyżu, a łukowo rozszerzonych ramionach i stojącymi poniżej: barankiem, Matką Boską i świętym Józefem.