Dys - Kościół pw. św. Jana Chrzciciela

Tabernakulum

Tabernakulum w formie drewnianej szafki z metalowymi drzwiczkami od frontu. Część środkowa z tronem mocno wysunięta, ujęta narożnymi plasterkami i cofniętymi po łuku kolumienkami kompozytowymi, wspartymi na wydatnych  postumentach. Pilastry i kolumny wspierają gierowany gzyms. Tron obrotowy w formie konchy, zamkniętej od góry muszlą, obrabianej akantem i rocaillami. Fronton o wykroju falistym z mięsistą wicią akantową. Na obitych blachą drzwiczkach do szafki - dekoracje z motywem kielicha z hostią, ujętego owocami winorośli i kłosami.

Tabernakulum

Nazwa/tytułTabernakulum
RodzajTabernakulum
Czas powstaniadruga połowa XVIII wieku
Stylrokoko
Autor/wytwórcanieznany
Materiałdrewno złocone, polichromowane
technikatechniki snycerskie
Wymiary140 cm x 152 cm
Właściciel obiektuParafia rzymsko-katolicka p.w. św. Jana Chrzciciela w Dysie
Informacja o uregulowaniu autorskich praw majątkowychParafia rzymsko-katolicka p.w. św. Jana Chrzciciela w Dysie
OpisTabernakulum w formie drewnianej szafki z metalowymi drzwiczkami od frontu. Część środkowa z tronem mocno wysunięta, ujęta narożnymi plasterkami i cofniętymi po łuku kolumienkami kompozytowymi, wspartymi na wydatnych postumentach. Pilastry i kolumny wspierają gierowany gzyms. Tron obrotowy w formie konchy, zamkniętej od góry muszlą, obrabianej akantem i rocaillami. Fronton o wykroju falistym z mięsistą wicią akantową. Na obitych blachą drzwiczkach do szafki - dekoracje z motywem kielicha z hostią, ujętego owocami winorośli i kłosami.